Szukaj

1% podatku

Czy wiesz, że wypełniając PIT możesz przekazać 1% podatku na rzecz sekcji szachowej MKS Rokita Brzeg Dolny?

Numer KRS: 0000075903
Cel szczegółowy:
Sekcja szachowa MKS Rokita Brzeg Dolny

Sonda

Jak bardzo interesujesz się szachami?
 

ZalogujGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 
Partie, które warto znać. Część 4. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rafał Posłuszny   
poniedziałek, 11 kwietnia 2011 11:48
Witam i zapraszam do lektury czwartego już artykułu z cyklu "Partie, które warto znać", w którym chcę przedstawić jedną z najpopularniejszych partii drugiego mistrza świata Emanuela Laskera. Partia pochodzi z roku 1899, a przeciwnikiem Laskera był Johann Bauer.
Więcej…
 
Kilka słów o systemach turniejowych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rafał Posłuszny   
czwartek, 10 marca 2011 14:18
W tym artykule chciałbym przybliżyć tematykę systemów rozgrywkowych, jakie są stosowane w turniejach szachowych. Najczęściej spotyka się trzy systemy kojarzeń: kołowy, pucharowy oraz szwajcarski. Poświęćmy kilka chwil na ich prezentację.
Więcej…
 
Partie, które warto znać. Część 3. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rafał Posłuszny   
wtorek, 04 stycznia 2011 11:04
Witam w kolejnej odsłonie cyklu "Partie, które warto znać". Tym razem powrócimy do romantycznych szachów wieku XIX, aby obejrzeć kolejne arcydzieło amerykańskiego mistrza Paula Morphy'ego, którego słynną Partię Operową przedstawiłem Wam w pierwszej części cyklu. Oto partia rozegrana w Nowym Jorku w roku 1857 podczas I Amerykańskiego Kongresu Szachowego, w której grający czarnymi Morphy zmierzył się ze znakomitym niemieckim szachistą Louisem Paulsenem.
Więcej…
 
Partie, które warto znać. Część 2. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rafał Posłuszny   
poniedziałek, 13 grudnia 2010 11:53
W drugim artykule z cyklu "Partie, które warto znać" chcę przedstawić Wam jedną z partii, które rozegrał Robert James Fischer, "cudowne dziecko" szachów i mistrz świata w latach 1972-1975. Fischer był uznawany za szachowego geniusza już jako dziecko, dlatego też zwano go wówczas zdrobniale Bobby i pod tym imieniem jest znany do dzisiaj. Fischer urodził się w roku 1943 i już jako nastolatek grał na najwyższym światowym poziomie. Wiele spośród jego partii uznaje się za arcydzieła gry w szachy.
Więcej…
 
Partie, które warto znać. Część 1. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rafał Posłuszny   
piątek, 25 czerwca 2010 14:04

W cyklu artykułów "Partie, które warto znać" chciałbym prezentować Wam partie, które przeszły do historii szachów, ale również takie, które są interesujące z innych powodów. Analiza partii granych przez mistrzów szachownicy jest ważnym elementem, bez którego nie sposób poprawiać swojej gry.

W pierwszej części chciałbym przedstawić kilka partii należących do szachowej klasyki. Zapraszam!

Więcej…