Czy wiesz, że wypełniając PIT możesz przekazać 1% podatku na rzecz sekcji szachowej MKS Rokita Brzeg Dolny?

Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości
V Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Szybkich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rafał Posłuszny
poniedziałek, 12 czerwca 2017 20:56
W sobotę 10 czerwca 2017 r. w auli Szkoły Podstawowej w Pęgowie zorganizowano V Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Szybkich. W pęgowskich zawodach jak zawsze wzięła udział liczna grupa szachistów z Brzegu Dolnego i Wałów.

Turniej miał charakter otwarty, zatem zgłosiło się wielu uczestników nie tylko z powiatu trzebnickiego. Wśród zgłoszonych do turnieju byli reprezentanci Pęgowa, Wrocławia, Brzegu Dolnego, Wałów, Szewc, Urazu, Wiszni Małej, Kobierzyc, Rawicza, Świdnicy, Legnicy a nawet Gliwic. Rozegrano 9 rund systemem szwajcarskim w tempie 10"+5'. Warto zwrócić uwagę na mocną obsadę zawodów: 6 uczestników posiadało ranking FIDE powyżej 2000. Zgłosiło się kilku zawodników z tytułami mistrzów FIDE, mistrzów krajowych oraz kandydatów na mistrza.

Po zaciętych zmaganiach turniej zakończył się zwycięstwem Wojciecha Rezy (Akademia Szachowa Gliwice) - 8,5 pkt. Drugie miejsce zdobył Paweł Kowalczyk (Wieża Pęgów) - 7 pkt., a trzecią lokatę zajął Maciej Świcarz (MDK Fabryczna Polonia Wrocław) - 6,5 pkt.

W szerokiej czołówce znalazła się silna grupa dolnobrzeżan. Miejsce 8 zajął Filip Cukrowski, 10 był Andrzej Wasylkiewicz, a 12 Rafał Posłuszny - wszyscy zdobyli po 5,5 pkt. Ponadto w kategorii zawodników niepełnosprawnych pierwsza nagroda przypadła Filipowi Cukrowskiemu, a tuż za nim uplasował się Andrzej Wasylkiewicz. Z kolei Rafał Posłuszny zdobył nagrodę dla najlepszego zawodnika z rankingiem krajowym do 1800, czyli z maksymalnie II kategorią.

Dobre wyniki zanotowali także zdobywcy 4,5 pkt.: Maciej Kurtycz -III miejsce w kategorii juniorów, miejsce 21 OPEN i Andrzej Stępień - miejsce 23. Najmłodszy z naszych reprezentantów 10-letni Kacper Szpyra był 33 z dorobkiem 3,5 pkt., zdobywając jednocześnie cenne doświadczenie i punkty do światowego rankingu FIDE.

Warto dodać, że w kilku partiach naszym zawodnikom udało się pokonać silnych, wyżej sklasyfikowanych rywali, posiadających tytuły mistrza FIDE czy kandydata na mistrza. Efektem dobrej gry będzie zwyżka w rankingu FIDE, a to w rezultacie da lepsze rozstawienie w kolejnych turniejach.

Uczestnicy dziękują serdecznie organizatorowi Przemysławowi Lichwie oraz sędziemu Rafałowi Siwikowi za sprawne przeprowadzenie turnieju.