Szukaj

1% podatku

Czy wiesz, że wypełniając PIT możesz przekazać 1% podatku na rzecz sekcji szachowej MKS Rokita Brzeg Dolny?

Numer KRS: 0000075903
Cel szczegółowy:
Sekcja szachowa MKS Rokita Brzeg Dolny

Sonda

Jak bardzo interesujesz się szachami?
 

ZalogujGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 
Czwarte miejsce Miłki w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Radosław Szewc   
sobota, 18 stycznia 2014 16:20
W dniach od 27.10. do 2.11. odbywały się w Sebnitz w Saksonii Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec do lat 8 w szachach klasycznych. Na dystansie 9 rund rywalizowała z sobą cała niemiecka czołówka w tej kategorii wiekowej (w tym reprezentanci Niemiec na Mistrzostwa Europy i Świata), zawodnicy z Austrii i Holandii oraz grupa szachistów z Polski.

    Nasz powiat reprezentowała wśród dziewcząt Dobromiła Szewc z MKS Rokita Brzeg Dolny, a wśród chłopców Filip Nowak z Wołowa, grający od niedawna w barwach Polonii Wrocław. Uczestnictwo w Mistrzostwach Niemiec było dla obojga nagrodą za bardzo dobre starty w Mistrzostwach Polski do lat 7 (Filip) oraz Memoriale Błaszczaka (Miłka).

    W kategorii dziewcząt Polki zdominowały turniej. Bardzo silna grupa z Dolnego Śląska nie dała szansy nawet finalistce Mistrzostw Europy Vanessie Wiemann, zagarniając 4 spośród 5 pierwszych miejsc! Doskonale zagrała Miłka Szewc, która z dorobkiem 6 punktów (tyle samo, co zwyciężczyni), zajęła czwarte miejsce, minimalnie tylko punktacją pomocniczą ustępując trzeciej w klasyfikacji Ani Krzyżosiak z KS AZS Politechnika Wrocławska. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Jędrzejko z Hetmana Wrocław, zaś druga była jedyna Niemka w czołówce – Antonia Ziegenfuß. Pierwsze miejsce Miłka straciła w wyniku swojej ...waleczności (!). W partii z bardzo silnym Rubenem Lutzem z Niemiec (2 godz. 20 min.!) nie przyjęła propozycji remisu, do końca walcząc o zwycięstwo. Niestety, nie udało się i cenne pół punkta (które dałoby Miłce I miejsce) przepadło. Na tym polega jednak całe piękno królewskiej gry...

    Wśród chłopców bezkonkurencyjny był Tymon Ochędzan z KTSz-W Kalisz, który od początku grał na pierwszej szachownicy i z dorobkiem 8 punktów wyprzedził Ole Zeunera i Laurina Haufe. Filip Nowak zagrał również świetny turniej – z dorobkiem 5,5 punkta zajął 14. miejsce wśród chłopców, po drodze wygrywając między inymi ze wspomnianą już finalistką Mistrzostw Europy Vanessą Wiemann. Patrząc na wynik Filipa należy pamiętać, iż był on jednym z najmłodszych zawodników tych mistrzostw! Jeśli jego talent będzie się dalej tak rozwijał, w przyszłym roku możemy już oczekiwać równorzędnej walki z najlepszymi.
    Mistrzostwa Niemiec pokazały, że mamy w Polsce świetną grupę zawodników w tej kategorii wiekowej, która może skutecznie rywalizować ze swoimi rówieśnikami z innych krajów Europy. Na marginesie dodajmy, że w ostatnich Mistrzostwach Europy pierwsze miejsce do lat 8 zdobyła właśnie Polka, Laura Czernikowska.

    Tydzień przed Mistrzostwami Niemiec nasi młodzi szachiści uczestniczyli w czwartym turnieju Otwartych Mistrzostw Wrocławia w szachach szybkich. Zawody mniejsze rangą, ale z bardzo silną konkurencją, były doskonałą rozgrzewką przed czekającą ich ważniejszą imprezą. Z OMW Miłka wróciła z pierwszym miejscem wśród dziewcząt (a zarazem trzecim w klasyfikacji generalnej) w grupie do lat 8, natomiast Filip Nowak i Bartosz Kuska z Wołowa zajęli w grupie do lat 7 odpowiednio 6. i 8. miejsce. W OMW zagrali również najmłodsi szachiści z MKS Rokita Brzeg Dolny – Lena Krzyszkowicz wśród dziewcząt do lat 6 zajęła drugie miejsce, a Franek Szał piąte wśród chłopców.

    W grupie do lat 14 bezkonkurencyjny był starszy brat Filipa, Kamil Nowak, również od niedawna reprezentujący Polonię Wrocław. Nie przegrał ani jednej partii, remisując dwie i wygrywając pięć, co dało mu pierwsze miejsce przed zawodnikami MUKS MDK Śródmieście Wrocław, Franciszkiem Serneckim i Jarosławem Szczuraszykiem.

    Wszyscy nasi zawodnicy mają szanse na bardzo wysokie miejsca w klasyfikacji rocznej – trzymamy kciuki za ostatni listopadowy turniej cyklu!

Wstecz